Marta Łągiewka, aktorka lalkowej Plecugi i laureatka Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Szczecin już wkrótce zaprezentuje się w roli wokalistki. Co ważne: do wspólnego śpiewania zaprosi kilkunastoosobowy chór mieszkańców Szczecina.
Wierzę, że w „la la la” jest moc
Marta Łągiewka – aktorka, reżyserka, twórczyni – kończy pracę nad autorskim działaniem muzycznym, zatytułowanym „Śpiewam, że jest la la la”. Pomysł na projekt powstał pewnego wieczoru, kiedy trwała już wojna w Ukrainie.
– Czułam bezsilność, bezradność, a bardzo chciałam działać. „Tylko co ja mogę zrobić? Jestem przecież tylko aktorką”, zastanawiałam się. Wtedy natknęłam się na cytat Pabla Picassa „Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności” i do głowy przyszło mi to banalne „la la la”. Wierzę, że w „la la la” jest moc, bo nic tak nie zbliża do siebie ludzi jak muzyka – opowiada Marta Łągiewka.
Planowałam rozmawiać tylko o rzeczach przyjemnych, ale tak się nie dało
Twórczyni pozyskała fundusze na realizację swojego pomysłu w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin oraz ze Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Finalnie powstało sześć piosenek: autorką tekstów jest Magdalena Gardas-Wasilewska, a autorką muzyki Maria Kępisty.
– Inspiracją do powstania tekstów były rozmowy, które przeprowadziłam z mieszkańcami naszego miasta. Początkowo planowałam, że będziemy rozmawiać tylko o rzeczach przyjemnych, ale tak się nie dało. Brałam dyktafon do ręki i spontanicznie pytałam osoby (niektóre znałam bardzo dobrze, inne wcale) o to, co ich boli, wkurza, ale także o ich małe przyjemności. Te nasze spotkania były bardzo fajne. Na początku spodziewałam się jakiegoś szaleństwa w tych rozmowach, a one były proste, wręcz intymne – zdradza Marta Łągiewka.
Wierzę w siłę wspólnego śpiewu
W trakcie pokazu finałowego Marcie Łągiewce towarzyszyć będzie chór mieszkańców Szczecina oraz muzycy (Maria Kępisty – wibrafon, Patryk Matwiejczuk – pianino, Patryk Rynkiewicz – trąbka). Marta Łągiewka ogłosiła nabór do chóru, zapraszając osoby od 16 roku życia, które lubią śpiewać i będą gotowe wziąć udział w trzech wieczornych próbach oraz wieczornym pokazie finałowym (15, 16, 18 i 19 listopada) w szczecińskim INKU przy al. Wojska Polskiego 90. Minęły trzy dni i udało się skompletować chór.
W przygotowanie chóru będzie zaangażowana Katarzyna Kubińska, współpracująca z Chórem Politechniki Morskiej, a oprawę scenograficzną pokazu finałowego tworzy Kaja Cykalewicz-Licak.
– Mam nadzieję, że dla nas wszystkich: osób tworzących, osób śpiewających w chórze oraz publiczności, to spotkanie z piosenką – która jest przecież dobra na wszystko – będzie chwilą wytchnienia i odskocznią od codzienności – podsumowuje Marta Łągiewka.
Projekt realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin i wsparty przez Związek Artystów Scen Polskich ZASP.