Aktualności: Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa

Już po raz 29. Klub Delta stanie się miejscem wyjątkowego święta słowa i sztuki – Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”. W dniach 8-10 listopada recytatorzy z całej Polski spotkają się, by oddać hołd polskiemu romantyzmowi i zmierzyć się w emocjonujących pokazach konkursowych, warsztatach oraz występach artystycznych.

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa
8-10 listopada 2024, Klub Delta, Szczecin


Trzy dni pełne romantyzmu i artystycznych wrażeń

Turniej „Romantycznie” to przede wszystkim koncerty recytatorskie, na których wystąpią utalentowani uczestnicy, przenosząc publiczność w świat literatury polskiego romantyzmu. Każdy z nich dwukrotnie zaprezentuje swoje umiejętności: pierwszego dnia, 8 listopada, przedstawi dowolny fragment prozy i wiersza, natomiast główny koncert – „Romantycznie” – odbędzie się 9 listopada. Podczas tego wieczoru recytatorzy zmierzą się z wybranymi utworami lub fragmentami dzieł literatury romantycznej, wprowadzając publiczność w klimat epoki.


Wydarzenia towarzyszące – warsztaty i występy gości

Oprócz recytacji, program turnieju obejmuje również warsztaty artystyczne, które będą okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności. Dodatkową atrakcją będą występy muzyczne i teatralne zaproszonych gości, które zapewnią wieczorom niezapomniany, artystyczny klimat.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i polskiego romantyzmu do wspólnego przeżywania tych wyjątkowych chwil. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” to doskonała okazja, by odkryć piękno słowa i poznać talenty recytatorskie z różnych zakątków Polski.

Wstęp na wydarzenie jest otwarty dla publiczności.
Do zobaczenia w Klubie Delta w dniach 8-10 listopada!


Jurorzy turnieju

 

Michał Kurek

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, aktor Teatru Polskiego im. A Szyfmana w Warszawie. Od lat związany z amatorskim ruchem teatralnym oraz festiwalami żywego słowa. Od 2019 roku związany z Towarzystwem Kultury Teatralnej w Warszawie.

 

prof. Bożena Suchocka

Aktorka, reżyser, specjalistka w zakresie autoprezentacji, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, egzaminatorka podczas egzaminów wstępnych na kierunek aktorski AT w Warszawie.  Wywodzi się z ruchu amatorskiego, wielokrotna laureatka OKR i innych ogólnopolskich festiwali żywego słowa, później długoletnia jurorka eliminacji wojewódzkich i centralnych OKR oraz festiwali. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Anna Klimczewska

Dziennikarka, powieściopisarka, autorka bestsellerów, scenarzystka, producentka telewizyjna, wywodząca się z ruchu recytatorskiego. Miłośniczka żywego słowa, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Jurorka podczas ogólnopolskich festiwali żywego słowa między innymi OTSR w Wałczu czy Pętli czasu w Dębicy.

 

Mateusz Więcławek

Aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w 2014 roku główną rolą w filmie Obietnica w reżyserii Anny Kazejak. Wielokrotnie nominowany do nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanowe role męskie. Wywodzi się z amatorskiego ruchu teatralnego - juror podczas ogólnopolskich festiwali żywego słowa jak np. OTSR w Wałczu czy Ogólnopolski Festiwal Słowa w Lubaczowie.

 

dr Krystyna Maksymowicz

Aktorka i logopeda. Od wielu lat związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Laureatka wielu nagród na prestiżowych festiwalach teatralnych. Wykładowczyni w  Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wokalnym i Edukacji Artystycznej, współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, a wcześniej prowadziła zajęcia w PWST we Wrocławiu i Uniwersytecie Opolskim. Od roku 2012 członkini Zespołu Kultury Żywego Słowa, a później Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego, przy Polskiej Akademii Nauk. Od lat działa na rzecz ruchu recytatorskiego, jako jurorka, a także opiekunka artystyczny grupy Espero przy Polskim Związku Niewidomych w Szczecinie.


Program

Zapraszamy do Klub Delta (ul. Racławicka 10)

 

8 listopada 2024 (piątek)

15.00 - 16.30 - I Koncert Konkursowy

17.00 - 18.30 - II Koncert Konkursowy

 

9 listopada 2024 (sobota)

17.00 - 18.30 - Koncert Konkursowy „Romantycznie”

19.00 - Koncert „Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem”

 

10 listopada.2024 (niedziela)

11.30 - 13.00 - Gala Finałowa 29. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”

15.00 - 16.00 - monodram mistrzowski Bartosza Bandury pt. „Pogodzić się ze światem", oparty na dziennikach Edwarda Stachury

 

Wydarzenia towarzyszące 
 

9 listopada 2024 (sobota) godz. 19.00

KONCERT. Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem

Podczas koncertu zabrzmią utwory zarówno z dobrze już znanej płyty „ Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem”, jak i z najnowszej - „Biało – Czerwona, czyli przepisy mówią jasno”, a także kilka innych piosenek na dobre zadomowionych w kanonie poezji śpiewanej.

Gitarowe brzmienia i śpiew Ryszarda Leoszewskiego dopełnione poezją Marka Maja, to musi być przepis na udany, pełen artystycznych doznań listopadowy wieczór.

Ryszard Leoszewski – kompozytor, wokalista, pedagog, współtwórca i lider zespołu „Sklep z ptasimi piórami”.

Marek Maj – poeta, autor tekstów piosenek i sztuk teatralnych.

 

10 listopada 2024 (niedziela) godz. 15.00

SPEKTAKL. Bartosz Bandura: Pogodzić się ze światem

Monodram oparty na twórczości Edwarda Stachury. Spektakl był prezentowany na licznych festiwalach i wydarzeniach, m.in.: podczas Dni Teatru Polskiego na Litwie, Sopockich Konsekwencji Teatralnych w Teatrze BOTO, w Zielonogórskim Salonie Poezji, na XIV Tyskim Festiwalu Monodramów MOTYF, na którym monodram otrzymał wyróżnienie.

Bartosz Bandura to aktor, tancerz, performer, choreograf, reżyser ruchu. Wyróżniony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2020). Najciekawszy debiut według miesięcznika „Teatr” (2014). Występuje  w musicalu „1989”, w którym wciela się w postać profesora Bronisława Geremka.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „60 lat w Dąbiu” finansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin.

 

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie

Gospodarz wydarzenia: Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

07.11.2024