Aktualności: TSR 2024: Detektyw Kranówka na tropie

TSR 2024: Detektyw Kranówka na tropie

Kto jest odpowiedzialny za wodną dezinformację i jaka jest przyczyna nagłego większego zużycia wody w Szczecinie? To przykładowe zagadki, które będzie musiał rozwiązać detektyw Kranówka. Kto nim jest? Każdy, kto przyjdzie do Strefy wody, która rozstawiona zostanie koło Dźwigozaurów. Oprócz wystawy i gry na odwiedzających czekać będzie wodny plac zabaw i inne niespodzianki.

 

W strefie ZWiK na The Tall Ships Races stanie plenerowa wystawa, która będzie jednocześnie grą w klimacie detektywistycznym. Wystawogra „DETEKTYW KRANÓWKA NA TROPIE” będzie składała się z 8 dużych, kolorowych plansz. Każda z nich stanie się inną sprawą do rozwiązania. Krótka, ilustrowana historyjka, której bohaterowie popełnili jakieś błędy w takich obszarach jak korzystanie z sieci kanalizacyjnej, oszczędność wody oraz znaczenie wody jej zdrowia człowieka i przyrody.

- Zadaniem naszych gości będzie rozpoznanie jaki błąd popełnili bohaterowie każdej opowieści i stwierdzenie, co bohaterowie powinni zmienić - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. -  Taka forma przekazu skutecznie utrwali w odwiedzających dobre nawyki i przekonania w zakresie gospodarowania wodą oraz korzystania z kanalizacji.

Część odwiedzających pewnie poprzestanie na oglądaniu wystawy, jednak mamy nadzieję, że większość osób weźmie udział w naszej grze. Jak to zrobić? Wystarczy podejść do jednej z naszych animatorek i odebrać kartę gry oraz długopis. Udział w zabawie nie zajmie więcej niż 20 minut. Każda osoba, która odda dobrze wypełnioną kartę będzie mogła zakręcić kołem fortuny i otrzymać drobny upominek.

- Na naszym stanowisku nie zabraknie animacji dla dzieci i rodzin pod hasłem WODOCIĄGOWY PLAC ZABAW - dodaje Pieczyńska

Będzie się on składał z dwóch stołów wodnych z plątaniną rurek, konewek i innych elementów, przez które przelewać się będzie woda. Stoły będą miały podstawę w postaci małych basenów stelażowych, do których zbierać się będzie woda do kolejnej zabawy. Oprócz tego najmłodsi będą korzystać z piankowej podłogi z dużą ilością małych plastikowych klocków „hydraulicznych” (rurek, kraników), z których mogą budować różne układy i figury.

- Opowiemy o tym dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu, skąd bierze się ta w naszych kranach i napijemy się jej razem z Wami - informuje Pieczyńska. - Choć nasze stanowisko nastawione jest główne na dzieci to dorośli z pewnością także się czegoś nauczą. Weźcie zatem dobre humory i nie zapomnijcie o bidonach, u nas będzie można je uzupełnić, bo zapowiada się bardzo słoneczny weekend. Zapewnimy Wam też chwilę ochłody dzięki specjalnemu zraszaczowi.

 

Strefa czynna będzie w piątek od godziny 16:00 – 20:00, a w sobotę i niedzielę od 10:00 – 20:00. Zapraszamy!

 

 

Przygotowania ZWiK do regat

Woda jest tematem przewodnim całego wydarzenia, które obędzie się odbywać po oby stronach Odry od 2 do 5 sierpnia. Bez wody nie da się zorganizować żeglarskiego wydarzenia nie tylko ze względu na to, że goście przybywają do nas rzeką, przez morze. Bez wody nie mogą funkcjonować jednostki, organizatorzy, mieszkańcy miasta i turyści. ZWiK kolejny raz działa, aby żeglarskie święto przebiegło bez zarzutu. Techniczne kwestie przygotowujemy z wyprzedzeniem. Sprawdzamy swoją infrastrukturę i budujemy tymczasową, w razie konieczności. Wszystkie jednostki, które będą cumowały w naszym mieście będą miały stały dostęp do wody pitnej. Dla jednostek przy Nabrzeżach: Pasażerskie i Starówka oraz przy Bulwarach Piastowskim i Gdyńskim woda będzie dostarczona z istniejącej infrastruktury. Na Nabrzeżu Wieleckie zbudowaliśmy kilkusetmetrową infrastrukturę tymczasową, na której zamontowaliśmy dodatkowe punkty czerpania wody. Beczkowóz dojedzie do tych żaglowców, które będą stały na Nabrzeżu Bułgarskim. Oprócz tego pomożemy w zabezpieczeniu scen dzięki napełnieniu mauserów.

- Zadbamy o odpowiednie nawodnienie nie tylko załóg czy obsługi żeglarskiego święta, ale także gości i turystów, którzy odwiedzą teren naszej imprezy - mówi Pieczyńska. -  6 poidełek i specjalne kurtyny będą rozstawione po obu stronach Odry, tak żeby każdy mógł ugasić swoje pragnienie i schłodzić się, w przypadku upałów.

Kilometry rurek rozprowadzą wodę dla załóg na poszczególnych jednostkach, a mieszkańcy będą mogli napić się w kilku miejscach. Poidełka znajdziecie:

  1. Przy strefie dziecięcej koło pomnika Adama Mickiewicza
  2. Na górnym tarasie Wałów Chrobrego, koło budynku Politechniki Morskiej
  3. Przy skrzyżowaniu ulic Nabrzeże Wieleckie i Komandorskiej
  4. Tuż przy strefie ZWiK na Łasztowni, naprzeciwko Dźwigozaurów
  5. Przy zejściu z motu pontonowego
  6. Na końcu Łasztowni, na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Obsługa wydarzenia będzie wyposażona w bidony, dzięki temu nie zakupiono 7 tys. butelek wody mineralnej. To nie tylko działanie ekologiczne, dzięki zmniejszeniu ilości plastiku, ale także promocyjne i uzasadnione ekonomicznie. Zachęcamy mieszkańców do picia szczecińskiej kranówki i sami dajemy przykład, pokazując że nalewanie jej jest najlepszym wyborem. 

- Jesteśmy przygotowani także na upały - dodaje Pieczyńska. - Dodatkowe kurtyny pojawią się w kilku miejscach, jeśli prognozy będą wskazywały zbliżające się upały.

Pogotowie i poszczególne rejony będą postawione w stan pełnej gotowości. Tak samo pracownicy oczyszczalni ścieków i zakładów produkcji wody. Wszystko po to, żeby całe wydarzenie przebiegło sprawnie i bezpiecznie w kontekście wodociągowym i sanitarnym.

Przypominamy, że finał regat odbędzie się w Szczecinie w dniach 2-5 sierpnia. Jego nieodłącznym elementem, poza żaglowcami, są atrakcje i strefy zabaw. Od 2 do 5 sierpnia dwa brzegi Odry będą wypełnione propozycjami na aktywne i kreatywne spędzenie czasu.

Bądźcie z nami, weźcie bidony i pijcie kranówkę śmiało.

31.07.2024