Młodzi mieszkańcy Szczecina po raz kolejny mają szansę wziąć sprawy w swoje ręce. Wszystko za sprawą kolejnej edycji MBO, która ruszy już na początku marca.
34 placówki, 6 000 złotych dla każdej z nich, 3 osoby zgłaszające projekt i… cały ogrom możliwości. Tak w liczbach będzie przedstawiać się tegoroczna edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, do którego uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli zgłaszać swoje propozycje już od 3 marca br.
Podobnie podczas poprzednich edycji, również i w tym roku autorzy poszczególnych projektów muszą pamiętać o tym, by zgłaszane przez nich pomysły były zgodne ze statutem szkoły - mówi Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin. - Wszystkie złożone propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli danej placówki i to właśnie Kapituła ostatecznie zdecyduje o tym, które z nich trafią pod głosowanie szkolnej społeczności.
Ważne jest również to, by już na etapie zgłaszania projektu zadbać o możliwie najbardziej szczegółowy opis danego pomysłu. Istotne są takie elementy jak na przykład szczegółowy kosztorys czy też dokładne określenie przestrzeni, w której zgłoszony projekt miałby zostać zrealizowany.
Kalendarium MBO
Przyjmowanie wniosków do tegorocznej edycji MBO rozpocznie się 3 marca br. (poniedziałek). Następnie, po zweryfikowaniu złożonych wniosków, głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się w dniach od 7 do 9 kwietnia 2025 r. Ogłoszenie wyników w szkołach powinno nastąpić do 11 kwietnia, a realizacja zwycięskich projektów do 30 czerwca br.
Wszelkie szczegółowe informacje, wraz z regulaminem i kartą projektu są dostępne w Zarządzeniu nr 64/25 Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.
Młodzi mają głos
Koncepcja MBO została w całości wypracowana przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym celem projektu jest promowanie aktywności obywatelskiej, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, umożliwienie uczniom wpływu na zagospodarowanie swoich szkół i kształtowanie tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole czy planowanie.
Jednak to nie jedyna miejska inicjatywa, dzięki której młodzi mieszkańcy Szczecina mogą realizować swoje pomysły. Do ich dyspozycji oddane zostały również Młodzieżowe Granty, czyli mechanizm, który dał młodym mieszkańcom Szczecina możliwość ubiegania się o środki na realizację różnorodnych pomysłów oraz zmienianie ich najbliższego otoczenia.
- Dzięki inicjatywom takim jak Młodzieżowy Budżet Obywatelski czy też Młodzieżowe Granty możliwe jest aktywizowanie szczecińskiej młodzież do działania i daniem im możliwości posiadania realnego wpływu na to, co dzieje się w stolicy Pomorza Zachodniego - dodaje Marta Kufel.