W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin opublikowany został konkurs ofert na projekt programu polityki zdrowotnej pn. „Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019 - 2021 dla mieszkańców miasta Szczecina”.
Przedmiotem ogłoszonego Konkursu jest stworzenie projektu programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2021 dla mieszkańców Szczecina. Jego uczestnikami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, organizacje pozarządowe oraz podmioty lecznicze w rozumieniu Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Głównym celem zadania jest zapewnienie szczecińskim parom dotkniętym niepłodnością dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w oparciu o obowiązując standardy postępowania i procedury medyczne. Dzięki wprowadzeniu programu, możliwe będzie obniżenie odsetka par bezdzietnych w Szczecinie, zapewnienie najwyższego standardu leczenia pacjentom, zwiększenie skuteczności leczenia par, u których stwierdzono niepłodność i wyczerpały się inne dostępne metody jej leczenia, obniżenie kosztów leczenia ponoszonych przez pacjentów oraz osiągnięcie korzystnych trendów demograficznych oraz zachowań społecznych.
Adresatami programu wyłonionego w konkursie będzie ok. 100 szczecińskich par, które spełniają m.in. następujące warunki: pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim, co najmniej od roku mieszkają na terenie Szczecina i uczestniczyły w programie polityki zdrowotnej pn. ,,Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020”, realizowanym przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie i u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności
Podmioty zainteresowanie wzięciem udziału w Konkursie, na złożenie stosownych dokumentów mają czas do 18 września br. do godz. 15.30.
Szczegółowe informacje o postępowaniu konkursowym znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin.
W grudniu 2017 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej 1, dzięki której możliwe jest dokonywanie pogłębionej diagnostyki par starających się o potomstwo oraz zwiększenie liczby inseminacji. Jest to uzupełnienie realizowanego przez Szpital programu polityki zdrowotnej pn. ,,Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-2020”. Od początku władze miasta podkreślały, że są otwarte na wspieranie mieszkańców Szczecina starającymi się o potomstwo, wszelkimi metodami, które są bezpieczne i potwierdzone naukowo.
Dotychczas, do miejskiego programu zgłosiło się 80 par, które przeszyły proces pogłębionej diagnostyki. Po pół roku trwania współpracy Miasta ze SPSK nr 1 w Szczecinie 9 par spodziewa się potomstwa. Dotychczasowe działania pokazały również, że dla 7 spośród wszystkich, które się zgłosiły do programu, jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego. To właśnie dla takich par, Miasto chce uruchomić miejski program leczenia metodą in vitro.