Aktualności: W drodze ku lepszej przyszłości szczecińskich szkół zawodowych

W drodze ku lepszej przyszłości szczecińskich szkół zawodowych

Poprawa jakości i dostępności kształcenia zawodowego oraz dostosowanie placówek do wymogów współczesnego rynku pracy to główne cele rozpoczynającego się właśnie w Szczecinie projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Działania będą realizowane w 12 publicznych szkołach ponadpodstawowych.

W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe coraz mocniej zyskuje na znaczeniu i popularności wśród młodych ludzi. Objęcie tej ścieżki edukacyjnej pozwala nie tylko na zdobycie bardzo cenionych na współczesnym rynku pracy umiejętności i kwalifikacji zawodowych, ale również umożliwia rozwój zainteresowań i pasji.

Korzyści z udziału w zadaniu

Dzięki realizacji zadania możliwe będzie między innymi:

- podniesienie i rozwijanie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji szczecińskich uczniów,

- podnoszenie jakości pracy i rozwijanie umiejętności nauczania, nabycie nowych kwalifikacji i kompetencji przez nauczycieli zawodu,

- podnoszenie motywacji uczniów poprzez stypendia uczniowskie, pomoc finansową umożliwiającą uczniom naukę poza miejscem zamieszkania oraz organizacja kółek zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych rozwijających swobodę w zdobywaniu wiedzy i budowy motywacji do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań,

- wsparcie uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wsparcie może być kierowane również w stronę rodziców,

- wsparcie cyfryzacji szkół.

Planowane w ramach projektu działania obejmą między innymi: doradztwo zawodowe, staże uczniowskie w zakładach pracy, liczne wizyty studyjne oraz kursy i szkolenia. Dodatkowo dzięki unijnemu wsparciu szczecińskie placówki zostaną dostosowane do współczesnych wymogów i zostaną wyposażone w nowoczesne sprzęty i pomoce naukowe.

- Udział w projekcie, który umożliwia nam między innymi solidną rozbudowę bazy dydaktycznej placówek to naprawdę duży krok dla rozwoju szczecińskiego szkolnictwa zawodowego - mówi Piotr Krzystek – prezydent Szczecina. – Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia pracodawców i tego, jak kształtuje się obecny rynek pracy. Dziś fachowcy tacy jak wykwalifikowani mechanicy czy elektromechanicy są nam bardzo potrzebni, a ich umiejętności są coraz mocniej doceniane.

Kto weźmie udział w projekcie?

W projekcie pn. „W drodze ku lepszej przyszłości szczecińskich szkół zawodowych – część I” udział weźmie łącznie 12 publicznych szkół zawodowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin:

  1. Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana
  2. Zespół Szkół nr 4
  3. Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja
  4. Zespół Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica
  5. Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego
  6. Zespół Szkół Elektryczno– Elektronicznych im. Prof. M.T.Hubera
  7. Zespół Szkół Samochodowych
  8. Zespół Szkół Rzemieślniczych
  9. Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej
  10. Technikum Technologii Cyfrowych im. Jacka Karpińskiego
  11. Technikum Ekonomiczne im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
  12. Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych

Szacuje się, że łącznie działaniami realizowanymi w ramach projektu objętych zostanie 1476 uczniów oraz 144 nauczycieli.

 

Beneficjentem projektu jest GMINA MIASTO SZCZECIN, a jego realizatorem jest 12 wyżej wymienionych szczecińskich publicznych szkół ponadpodstawowych.

Działanie jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu państwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027, Działanie 6.10 Edukacja zawodowa (ZIT), nr projektu: FEPZ.06.10-IP.01-0007/24.

Całkowita wartość projektu: 29 258 390,00 zł Kwota dofinansowania UE: 26 332 551,00 zł

Deklaracja dostępności znajduje się na stronie internetowej https://szczecin.eu/pl/deklaracja-dostepnosci.

Szczegółowe informacje o realizacji projektu znajdują się na stronach internetowych poszczególnych placówek.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


17.03.2025