Zobacz najpiękniejszy budynek Europy! Zapraszamy na zwiedzanie budynku Filharmonii, odbywające się tuż po próbach generalnych do wieczornych koncertów. Prowadzone w języku polskim, a także niemieckim bądź angielskim, są doskonałą okazją do poznania instytucji i ważnego dla historii regionu miejsca. Zwiedzania wzbogacamy o prezentację działalności Klasztoru Dominikanów w Prenzlau.
Polsko-niemiecka współpraca
„Kultura bez granic”, projekt realizowany we współpracy Filharmonii w Szczecinie i Klasztoru Dominikanów w Prenzlau, to doskonały przykład transgranicznej współpracy kulturalnej, wspieranej funduszami europejskimi. Jego głównym celem jest rozwijanie oferty kulturalnej na pograniczu, ułatwiając mieszkańcom oraz turystom transgraniczny dostęp do bogactw kultury. Wspólna kultura i historia regionu, a te są wyjątkowo bogate, stanowią fundament dla wzmacniania świadomości mieszkańców oraz lepszego zrozumienia dziedzictwa Pomorza Zachodniego.
Bilingualne piątki, czyli zwiedzanie Filharmonii
Jednym z głównych punktów naszej kulturowej podróży są podwójne urodziny – w 2024 roku mija bowiem 10 lat od inauguracji nowej siedziby Filharmonii w Szczecinie (5 września) i 140 lat od otwarcia Konzerthausu (18 października). Na wielkie świętowanie przyjdzie oczywiście czas jesienią, ale z tej okazji już dziś zapraszamy na zwiedzanie Filharmonii – pięknego, docenionego w wielu konkursach architektonicznych budynku przy ulicy Małopolskiej 48. W każdy piątek w czasie trwania projektu zapraszamy na opowieść o miejscu, które kontynuuje muzyczne tradycje przedwojennego Szczecina.
Zwiedzanie odbywa się w piątki po próbie generalnej. O godzinie 14:00 przewodnicy oprowadzą Was w języku angielskim bądź niemieckim, a o 15:00 w języku polskim. Każda tura trwa około 45 minut i obejmuje hol, salę kameralną, Galerię Poziom 4., salę symfoniczną, Galerię przy Cerkwi, aż do sklepu z pamiątkami i wydawnictwami.
Kultura w dawnym klasztorze
Zwiedzanie Filharmonii będzie połączone z prezentacją naszego partnera – Klasztoru Dominikanów w Prenzlau. Oddalony o niecałą godzinę drogi zabytkowy, pieczołowicie odrestaurowany budynek, to dziś jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych klasztorów w północnowschodnich Niemczech. Czasy mnichów dominikańskich ustąpiły miejsca historii, sztuce i kulturze, tworząc miejsce, które łączy pod swoim dachem Muzeum historyczno-kulturowe, historyczne archiwum miejskie, bibliotekę miejską oraz centrum wydarzeń "Kulturarche". Odwiedź stronę