Aktualności: Świętujemy 55-lat Daru Szczecina!

Świętujemy 55-lat Daru Szczecina!

Na swoim koncie ma setki tysięcy mil morskich, na jego maszcie dumnie powiewa bandera Szczecina i on sam jest wyjątkowym ambasadorem naszego miasta – mowa o Darze Szczecina, który właśnie obchodzi swoje 55-lecie.

14 czerwca 1969 roku Dar Szczecina został zwodowany. Od tego czasu przez jego pokład przewinęły się tysiące żeglarzy, którzy łącznie wypływali ponad 200 tysięcy mil morskich. Jacht dzisiaj reprezentuje nasze miasto na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele żeglarskich dokonań, jest zwycięzcą prestiżowych, międzynarodowych regat. 

- Dar Szczecin to wyjątkowy jacht z niesamowitą historią. Kto raz stanął na jego pokładzie, zakochiwał się w tej pięknej jednostce na zawsze - mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. - Może to jego elegancka linia, może historia, może szczęście do kapitanów. Powodów jest mnóstwo, ale jedno jest pewne, obok Daru nikt nie przechodzi obojętnie. 

W kronice jachtu możemy przeczytać życzenia Matki Chrzestnej Daru, Danuty Kopacewicz: „Darowi Szczecina życzę dobrych wiatrów, sympatycznych załóg, znakomitych nawigatorów oraz dalekich i ciekawych rejsów”. To życzenie zdecydowanie się spełniło.

W ostatnich latach Dar pokazał, że mimo sędziwego wieku doskonale odnajduje się na najdalszych krańcach Europy. W ubiegłym roku załoga jachtu wraz z kapitanem Wojtkiem Maleiką dopłynęła najdalej na Północ Europy, rok wcześniej jednostka opłynęła Islandię a w tym roku szykuje się do regat The Tall Ships Races, w których ma szanse na podium. 

Oficjalne obchody 55-lecia jachtu odbędą się już w sobotę, 11 maja przy okazji otwarcia sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim. Na uroczystości urodzinowej pojawi się tort, zaprezentowany zostanie film o wyprawie na Islandię, a na stojakach będzie można podziwiać wystawę poświęconą wyprawom Daru Szczecina.

10.05.2024