Aktualności: Spotkania autorskie w MBP

Spotkania autorskie w MBP

 

Spotkanie z Markiem Boszko-Rudnickim

15 listopada (poniedziałek) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) o swoich starszych i nowszych publikacjach opowie Marek Boszko-Rudnicki - autor z wieloletnim dziennikarskim doświadczeniem. Rozmowę z autorem poprowadzi dziennikarka Radia Szczecin, Małgorzata Frymus.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki. Rejestracja na: https://app.evenea.pl/event/marek-rudnicki/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 56.

Wśród ważniejszych publikacji autora wymienić można m.in "Kołowrót dziejów", "Bękarty bogów" - cykl z paleoastronautyki "Remedium 111", "Szpony diabła" i wciąż świeży "Krwawy bursztyn" - kończący serię o szczecińskim dziennikarzu uwikłanym w rozgrywki specsłużb.

W odmiennych tonach fabularnych przedstawia się seria "Vakho. Wilcze szczenię" - w zamierzeniu dotycząca kresów i walk Polaków o przetrwanie po rewolucji Lutowej w Rosji i obaleniu przez bolszewików rządu Aleksandra Kiereńskiego (kolejna powieść z serii, jeszcze nie wydana, to Vakho. Czerwone wrota"). Książka ukazała się równolegle w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Gość o sobie:

Obecnie freelancer i pisarz, dawniej dziennikarz m.in. tygodnika "Morze i Ziemia" oraz "Głosu Szczecińskiego", współpracujący też z różnymi periodykami, w tym „Przedsiębiorcą Zachodniopomorskim”, „Solidarność’ 80”, "Młodą Polską".

 

 

Zbiór dla kuchmistrza. Spotkanie z Jarosławem Dumanowskim

16 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) odbędzie się interesujące, szczególnie dla miłośników dobrej kuchni i wiedzy o kulinariach. Gościem będzie prof. Jarosław Dumanowski, a rozmowę z nim poprowadzi Gieno Mientkiewicz.

Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania z serwisu evenea: https://app.evenea.pl/event/jaroslaw-dumanowski/

Chęć uczestnictwa można także zgłosić osobiście w filii nr 7 lub telefonicznie: 91 506 50 58.

W klimat dawnych kulinariów gość spotkania wprowadzi uczestników, opowiadając o wydanym świeżo "Zbiorze dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca". Znalazło się w nim ponad tysiąc przepisów kulinarnych, zbieranych przez kilka pokoleń, koronujących kulturę stołu i wiedzy kuchmistrzowskiej.

Jarosław Dumanowski – profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk czasów nowożytnych, specjalizuje się w historii kultury, kontaktach polsko-francuskich oraz w kulturowej historii kuchni i jedzenia. We współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wydaje najstarsze polskie książki kucharskie (seria Monumenta Poloniae Culinaria – Polskie Zabytki Kulinarne).

[notka od wydawcy]

 Gieno Mientkiewicz - członek Stowarzyszenia Polska Inicjatywa Kulinarna, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. Stworzył też kultowe Noce Śledziożerców.

15.11.2021