Wsparcie dla osób przechodzących przez sytuacje kryzysowe lub po przebytym kryzysie, pomoc dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla rodziców oraz dzieci – w tych i wielu innych sytuacjach mieszkankom i mieszkańcom Szczecina pomogą specjaliści w Regionalnym Centrum Kryzysowym.
Ideą realizacji projektu jest utworzenie sieci profesjonalnych punktów, w których mieszkańcy mogą bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z profesjonalnych usług społecznych z zakresu interwencji kryzysowej zarówno w tworzonych punktach, jak i w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej wsparcia. Centra powstają na terenie całego województwa. Dwa z nich prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie:
- Pomocy w punktach udziela zespół specjalistów – psychologów i pedagogów co pozwala na objęcie kompleksowym wsparciem w obliczu kryzysu - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. - Można skorzystać w nich z pomocy w formie wsparcia indywidualnego, jak również dla par i całych rodzin, konsultacji ze specjalistami czy poradnictwa.
W ramach RCK prowadzone będą także grupy samopomocowe, grupy wsparcia, warsztaty tematyczne oraz działania informacyjne. Ponadto planujemy uruchomienie specjalistycznego wsparcia psychoterapeutycznego, logopedycznego, poradnictwa seksuologicznego, doradztwa prawnego oraz psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.
Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus przez Województwo Zachodniopomorskie w partnerstwie z powiatami Białogardzkim, Choszczeńskim, Goleniowskim, Gryfickim, Szczecineckim, Gminą Miastem Świnoujście oraz Gminą Miastem Szczecin - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Wartość projektu wynosi 48 447 058,88 zł, a dofinansowanie ze środków UE stanowi 46 024 705,88 zł.