Dokładnie rok temu Rosja dokonała napaści na Ukrainę. Niemal natychmiast Miasto rozpoczęło przygotowania do przyjęcia uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i wdrożyło Program Wsparcia Szczecin Ukrainie. Nakłady na ten cel wyniosły prawie 80 mln zł.
Podstawową kwestią w pierwszych dniach wojny było zabezpieczenie potrzeb bytowych napływających do Szczecina uchodźców. Miasto przygotowało dla obywateli Ukrainy kilkaset miejsc zbiorowego zakwaterowania. W okresie od 27 lutego do 31 sierpnia skorzystało z nich 675 osób.
- Średnio przebywały tam od jednego do czterech miesięcy - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Oprócz schronienia i pełnego wyżywienia, lokatorzy mieli zapewnioną również pomoc materialną, opiekę lekarską i psychologiczną oraz pomoc przy załatwianiu formalności czy znalezieniu pracy.
W ciągu kilkunastu dni od wybuchu wojny Miasto uruchomiło Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie, w którym uchodźcy z Ukrainy przebywający w Szczecinie mogli uzyskać kompleksowe i aktualne informacje, a także wsparcie doradcze w zakresie: procedur i spraw urzędowych , usług społecznych, formalności związanych z rynkiem pracy i pośrednictwa pracy, edukacji , ochrony zdrowia.
W budynku przy Skłodowskiej – Curie 4 znalazły się punkty obsługiwane m.in. przez pracowników MOPR i PUP oraz Urzędu Miasta, a także wolontariuszy organizacji pozarządowych, gabinet psychologiczny, biuro Konsula Honorowego Ukrainy, kawiarenka internetowa i świetlica dla dzieci, a także magazyn i punkt wydawania pomocy rzeczowej: paczek żywnościowych, odzieży, środków higienicznych, chemii gospodarczej. Centrum pośredniczyło również w poszukiwaniu mieszkań dla uchodźców.
W późniejszym okresie, oprócz kontynuowania wcześniejszych zadań, w Centrum rozpoczęto realizację projektu „Ukraina bliżej nas”, obejmującego m.in.: konsultacje psychologiczne, poradnictwo prawne, kursy języka polskiego, wsparcie asystenta integracyjnego czy organizację czasu wolnego dla dzieci.
Łącznie ze wsparcia informacyjnego i psychologicznego w Centrum skorzystało 15 725 osób, z pośrednictwa pracy – 6135 osób. Pomocy rzeczowej udzielono 15 657 osobom, a w świetlicy opiekę znalazło 7400 dzieci.
Ogromnym wyzwaniem było zapewnienie dzieciom i młodzieży z Ukrainy ciągłości edukacji i umożliwienie kontynuowania nauki w szczecińskich placówkach oświatowych. Konieczne było nie tylko zabezpieczenie miejsc we wszystkich typach szkół i placówkach opiekuńczych, ale także m.in. stworzenie oddziałów przygotowawczych (dla dzieci nie znających języka polskiego) z udziałem asystenta międzykulturowego dwujęzycznego wspierającego polskich nauczycieli przedmiotowych czy organizacja dodatkowych kursów języka polskiego.
Dzięki ogromnemu wysiłkowi obecnie w szczecińskich szkołach uczy się ponad 3 tysiące uczniów z Ukrainy, natomiast w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych - ponad 600 dzieci.
Kolejne zadanie realizowane przez Miasto to nadawanie obywatelom Ukrainy numerów PESEL. W związku z ogromnym zainteresowanie, konieczne było przeorganizowanie pracy urzędu i zaangażowanie dodatkowych osób do obsługi interesantów.
- W efekcie, do tej pory w szczecińskim Urzędzie Miasta obywatelom Ukrainy wydano 20 373 numerów PESEL - mówi Paulina Łątka. - Miasto prowadziło również nabór wniosków i wypłacało jednorazowe świadczenie pieniężne dla uchodźców – łącznie przyjęto 20 tys. wniosków.
Uchodźcy wojenni zostali zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej, a także za pobyt dzieci w przedszkolach i punktach przedszkolnych. Szczecińskie Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej uruchomiło specjalny punkt konsultacyjno – informacyjny i infolinię dla obywateli Ukrainy. Zatrudniło też ukraińskojęzycznych lekarzy i tłumacza, co pozwoliło na otoczenie uchodźców najlepszą opieką medyczną.
Wspierając działania organizacji pozarządowych oraz ogromne zaangażowanie mieszkańców Szczecina, Miasto udostępniło Stowarzyszeniu Mi-Gracja pomieszczenia hali Netto Arena, w których powstał magazyn oraz punkt wydawania darów.
Nakłady na wszystkie działania związane z szeroko rozumianą pomocą uchodźcom z Ukrainy wyniosły prawie 80 mln złotych.